< Na homepage

Pro dyzajnery: Jak se připravit na Dyzajn market a vytěžit z něj maximum

30.4.2015

Dyzajn market je pro většinu dyzajnerů důležitá událost. A nejen proto, že si na něj chodí vydělat. Dyzajn market je šance, jak zaujmout nebo nadchnout nové zákazníky. Je možné, že u vás nenakoupí na první dobrou, ale později určitě. Už tedy přímo na piazzetě rozhodujete o tom, jestli bude po Dyzajn marketu následovat hluché období nebo ne.

Abyste si celý víkend nejen užili, ale také podpořili svá podnikání, která milujete, připravili jsme pro vás v Lovebrandu praktický návod pro váš marketing. Článek jsme rozdělili na tři hlavní části – období před Dyzajn marketem, během něj a po jeho skončení.

Poctivá příprava přinese víc, než si myslíte

Představte si ten shon – doděláváte poslední výrobky, balíte, připravujete reklamní plachty, … Zkuste v takovém spěchu pravidelně psát něco na facebookovou Stránku značky. Sednete si k počítači, přemýšlíte, ale nic vás nenapadá. A tak se na vašem Facebooku nic neděje. Řešením je publikační plán.

Představte si, jak bude poslední týden či dva před Dyzajn marketem vypadat. Připravte si tabulku (např. v Google Tabulkách), do které si pod sebe napíšete datumy, které zbývají do Dyzajn marketu. V tomhle období je vhodné publikovat pravidelně – nemusí to být denně, ale jednou týdně už je málo. Příspěvky si vymyslete všechny najednou – zabere vám to výrazně méně času. A zapište si je k jednotlivým dnům. U každého příspěvku se zamyslete nad tím, jaký k němu potřebujete obrázek, video nebo odkaz. A napište si, kdy ho musíte připravit. Tabulku pak pravidelně kontrolujte a publikujte příspěvky tak, jak jste si je naplánovali.

Pokud nemáte nápady, o čem psát, zkuste lidem říct to základní. Kde vás najdou (mapu budete mít k dispozici pár dní před akcí a v den akce též na INFO stanu i u vás na stánku pro zákazníky) a na co se mohou těšit. K Dyzajn marketu patří doprovodný program, ale to neznamená, že nemůžete lidi nalákat ke svému stánku. Lidi se rádi pobaví s dyzajnerem, můžete rozdat drobné dárky, které lidem připomenou, že vás navštívili. Zapojte lidi do dění, nechte je si vyzkoušet něco vyrobit. Ukažte, jak probíhají vaše přípravy, nechte fanoušky nahlédnout do zákulisí. To všechno může tvořit kostru vašeho obsahu pro Facebook, Instagram nebo web. A cílem je zaujmout a trochu se odlišit.

Pokud je Facebook pro vaši značku to nejdůležitější médium, nebojte se zainvestovat do reklamy. I kdyby to mělo být o dvou stovkách na příspěvek. Můžete cílit na své fanoušky, ale také na lidi, kteří se zajímají o módu, design, nákupy apod. Zvažte také zobrazení reklamy jen lidem z Prahy – při omezeném rozpočtu je to určitě výhodnější varianta.

Dyzajn market trvá dva dny, řekněte lidem, co se děje

Zprostředkujte lidem informace o tom, co se děje u vás na stánku. Co se lidem nejvíc líbí, kdo zajímavý vás navštívil. Foťte. Hodí se mít internet v telefonu nebo v tabletu – můžete si pořídit předplacenou kartu, která je na testování ideální. Rozdávejte třeba vizitky se svým kontaktem, adresou webu a Facebook Stránky. Nezapomeňte ale lidem říct důvod, proč by s vaši značkou měli zůstat ve spojení – můžete jim nabídnout nějakou speciální službu navíc – třeba přidání monogramu na šperk nebo věnování podle přání zákazníka, který váš výrobek kupuje jako dárek pro někoho dalšího.

Můžete také sbírat e-mailové adresy. Papír a tužka postačí, ale jsou i elegantnější řešení – např. aplikace Chimpadeedoo od Mailchimpu vám umožní snadno si vytvořit formulář ve vašem tabletu. Nebojte se lidem ukázat, že posíláte zajímavé e-maily, že máte Facebook nebo Instagram (klidně si vytiskněte fotky z Instagramu, aby viděli, čím je budete bavit). Zrovna Dyzajn market je místo, kde tomu budou lidi nakloněni více.

Dyzajn marketem to nekončí, ale začíná

V pondělí po Dyzajn marketu si naordinujte volno. Ale v úterý je třeba začít drobnostmi, které mají velký efekt. Připravte si na webu podstránku, která bude sloužit primárně lidem, kteří vás navštívili. Pokud jste jim něco slíbili, měli by to ihned po příchodu na váš web najít.

Ukažte také fotky z Dyzajn marketu, popište atmosféru a poděkujte e-mailem lidem, kteří vám dali svou adresu. Ideálně jim nabídněte další zajímavý obsah (starší článek, který popisujte vaši tvorbu apod.). Ať se zaháčkují. A vzpomeňte si na publikační plán, který jste si nastavili před Dyzajn marketem; začněte na něm dělat znovu – jen ať se stane vaší marketingovou rutinou.

Zamakat pětkrát ročně nestačí

Všichni to víme, Dyzajn market je “jen” 5x ročně. Ale pracovat na své značce a na vztazích se zákazníky je dobré neustále. Své výrobky taky netvoříte jen každý třetí měsíc, když se blíží Dyzajn market. Je nám jasné, že možná nemáte dalšího člověka, který by se vám staral o marketing. Někdy musíte vyrábět, inspirovat se a posouvat se dál. Když ale máte zmáknutou značku, to, jak ji předat ostatním, a jste předem marketingově připraveni, zvládnete to hravě. A pokud si nejste jisti tím, v jaké kondici vaše značka je, vyzkoušejte si náš jednoduchý test, který vám to řekne a navíc poradí, co a jak zlepšit.