Odvážný papírový příběh

Odvážný papírový příběh
07/06/2021

Kdo za značkou Papírníci jmenovitě stojí?
Za značkou Papírníci se skrývám já, Adéla Schovancová. Jsem máma 3 dětí a žena s hlavou v oblacích, co tvoří a nebojí se riskovat. Učím se věřit svým snům a zároveň správně formulovat svá přání. Jsem vystudovaná polygrafka a knihařka, co se jako malá holčička neustále ptala, jak se vyrábí papír. Spolupracuji se skvělou partou kolegů, bez kterých by Papírníci nebyli. Ať to jsou přátelé, kteří mi pomáhají příležitostně, nebo kolegové, se kterými se znám už skoro dvacet let a moc si vážím naší spolupráce i našeho přátelství. 

Čím vás knihařské řemeslo uchvátilo?
Jsem z rodiny grafiků, tatínek v dobách minulých pracoval v tiskárně jako tiskař, posléze v předtiskové přípravě a pak byl grafikem. Moje maminka se počítačové grafice věnuje dodnes. Tento obor je mi blízký, miluju vůni tiskárny, fascinují mě stroje v dokončovacím zpracování. V době, kdy jsem tento obor studovala, jsem ale opravdu měla myšlenky někde jinde, na Petříně a na Kampě. Ale nějak to v sobě mám a jsem teď moc spokojená. A informace ze střední školy teď občas opravdu v hlavě lovím. Třeba spotřebu materiálu, počítání cen atd. Je to docela úsměvné. I když se stejně vidím na útesu s malířským plátnem, jak zachycuji ranní rozbřesk – přání na pozdější čas, jednou... teď žiji Papírníky a je mi v tom dobře. 
Knihařská dílna, která je propojená s Papírníky, sídlí v prostorách hned vedle nás a je tam již 20 let. Knihaře jsem poznala při studiu na vysoké škole a naše první spolupráce byla vyhotovení jídelních lístků pro jednu pražskou kavárnu, kde jsem tehdy pracovala. Pak mi vázali bakalářskou práci a po vysoké jsem u nich začala pracovat. Následovala práce v grafickém studiu a 12letá mateřská. Ke konci mateřské jsem se k počítačové grafice vrátila, ale nebylo to ono. Chyběl mi kontakt s materiálem, ruční práce, být součástí výroby daných produktů. Vrátila jsem do knihařství, do party chlapů, kteří mě vzali mezi sebe. Fascinoval mě klid při práci. Vyrovnanost kolegů, kteří nahlíží na svět s takovou bezstarostností. Naprostá oáza uprostřed uspěchaného světa. Pracovala jsem u nich dva roky, v té době ve mně sílila touha mít obchod s papírovými poklady, vyrobenými ve spolupráci s knihaři. Vyslovila jsem to přání, jasně a konkrétně. A když se vedle knihařství, ve stejném domě uvolnil obchod, tak jsem se rozhodla. Cesta to nebyla úplně jednoduchá, měla jsem jasnou představu, jak by měl obchod vypadat, což bylo trochu krkolomné pro dosažení cíle. Nakonec se mi ale ke spokojenosti všech zúčastněných podařilo obchod otevřít přesně podle mých představ a v čase, v kterém jsem si naplánovala. I pro rodinný život to byla najednou změna, příprava a vedení obchodu mě hodně zaměstnávalo a zaměstnává dodnes. Ale i to se usadilo.

Který z vašich produktů je u zákazníků nejoblíbenější?
Nejoblíbenější produkt jsou u nás sešity formátu A5 obecně. Je to formát, na který jsou zákazníci nejvíce zvyklí. Dříve býval populární sešit Jelen, tmavě modrý, ozdobený zlatotiskem, s ražbou Jelena a s textem „Každý příběh začíná odvahou“ s doplňujícím nápisem Expecto Patronum, který navazuje na příběh Harryho Pottera, na jeho odvahu postavit se zlu, na počátek jeho příběhu, na jeho moc vyvolat si svého patrona – jelena. Nynější nejprodávanější sešity jsou z edice Zvířátka, ozdobené akvarelovými obrázky, které namalovala má kolegyně a přítelkyně Kateřina Klímová přímo pro nás. 


A který nejraději vyrábíte vy?
Momentálně vymýšlím, jak dále zpracovat zbytkové materiály z knihařství. Vznikají malé bločky svázané japonskou vazbou ozdobenou slepotiskem – japonským znakem pro list papíru.

Jaký nejzvláštnější produkt / projekt jste dělala / dělali?
Bylo to v dobách, kdy jsem u knihařů pomáhala při mateřské dovolené. V zadání bylo "úložná krabice na šnečí ulity pro vášnivého sběratele". Takže vznikla ohromná krabice s malými přihrádkami, kdy každá z nich měla jiný rozměr, přesně podle ulity. Ten sběratel měl i samostatný byt pro skladování svých ulit a plánoval i koupit ponorku, aby se mohl kochat podmořskými šneky. Zvláštní setkání, ale mělo svůj velký půvab.


Jaké workshopy na tento rok připravujete?
Plánování workshopů jsem prozatím odsunula na podzim 2021, ale jejich pořádání je nedílnou součástí mého business plánu. Chci knihařskou práci přiblížit dětem i dospělým. Spolupracovala jsem s jednou úžasnou výtvarnicí, která vedla výtvarný kroužek pro děti, ale doba se změnila a po několika měsících v pandemii, co workshopy nebylo možné pořádat, nám začali chodit zakázky na výrobu našich papírových pokladů pro firmy, a tak se v rámci udržení financí naše fungování překlopilo tímto směrem. Což je také moc fajn, najednou to pro mě získalo takový srozumitelnější rytmus, kde využiji své zkušenosti a dovednosti. 
Takže workshopy ano, ale v menší míře, než bylo původně plánováno.


Jste sama „paperholic“?
Ano jsem, akorát se to legračně projevuje neustále se množícími papírky, které mi trčí odevšud. Nechávám jim volný pohyb a vždy najdu to, co potřebuji. Mám několik bloků, kde zapisuji různé myšlenky, básně, nápady, kreslím, a nebo sepisuji objednávky.

Jak koronavirová doba ovlivnila vaši značku? Vidíte v té době i nějaká pozitiva?
Změnilo se hodně věcí, workshopy sice ustaly, ale přibylo nám mnoho zakázek pro firmy, které si přejí produkt přímo pro jejich potřeby s vlastním designem nebo námětem, který jim pomáháme dotáhnout. Toto je pro nás asi jedna z největších změn. Dále jsme uprostřed pandemie otevřeli e-shop, což nám také velmi pomohlo. Koronavirová doba na mě měla dopad ten, že jsem si opravdu odpočinula a měla čas na rodinu, na sezení v lese, kde mi přicházejí nové nápady. Vše je tak, jak má být.


Co vás přimělo se poprvé přihlásit na Dyzajn market?
Na Dyzajn marketu jsem ještě s Papírníky nebyla. S trhy jsem trochu opatrná z důvodů nejistoty, že člověk nikdy neví, jak to dopadne, co počasí, jestli budou lidi nakupovat, co konkurence apod. Ale i tak jsem cítila, že je čas to zkusit, vylézt z ulity a risknout to.


Jaké plány máte na léto? Na prázdniny?
Léto je pro mne krásný čas, který se budu snažit trávit v lese na chalupě, ale člověk nikdy neví, možná budu v knihařství a pracovat na zakázce, jejíž dokončení předtiskové přípravy je na spadnutí. Dále bych ráda pobyla chvilku jako brigádnice v jedné malé papírně na severu Čech, kde nám vyrábějí listy do akvarelových bloků. To bude naše novinka na podzim. Prodejna Papírníci zůstane po celé léto otevřena ve zkrácené otevírací době, až na první týden v červenci, kdy odjíždím s kamarádkami na čundr a obchod bude zavřený.

Naší hlavní letní novinku představíme na Dyzajn marketu 19. a 20. června. Už jsme po fázi navrhování a přecházíme do výroby. Jedná se o tři speciální bloky, která v mém obchodě chybí a je o ně zájem. Těšte se!

Je něco, co by mělo zaznít a já se nezeptala?
Asi mě napadá jen to, že jsem opravdu vděčná, že mohu podnikat v oboru, který jsem vystudovala. Že mohu být sama se sebou, vymýšlet si produkty podle vlastních představ, že jsem obklopena přáteli a kolegy, se kterými se vzájemně podpoříme. I když se mé nápady občas zdají nereálné, můžu se spolehnout na sebe a na své blízké, že dotáhneme vše dokonce. Asi bych chtěla vyjádřit vděčnost, že mohu. I když... co se týká byrokracie okolo podnikání, tak je to velmi náročné a zabírá to hodně času, ale prostě to k tomu patří.
 

Foto kredit

Marie Hejl Brousilová

 

---dyzajnmama---