Flamea

Flamea
16/04/2024

Co vás inspirovalo k založení značky Flamea, kdy značka vznikla a kdo za ní stojí?

Flamea vznikla z mé hluboké vášně pro přírodu, udržitelnost a touhu po tom, vytvářet něco krásného a smysluplného.  Za značkou stojím já, Monika, zakladatela, která se rozhodl přetavita své sny o harmonii mezi člověkem a přírodou do reálných, hmatatelných produktů.

Odkud pochází květiny, které k výrobě svíček a šperků používáte?


Ve výrobcích Flamea používám květiny, které převážně pěstuji na našem statku u řeky Ohře, což mi umožňuje zajišťovat jejich udržitelný původ a vysokou kvalitu. Některé květiny sbírám z volné přírody, přičemž dbám na to, abych nezasahovala do přirozené rovnováhy ekosystémů a soustředím se hlavně na sběr kvetoucích keřů. Vědomě se vyhýbám sběru květin z chráněných krajinných oblastí (CHKO), protože respekt k přírodním zdrojům a ochrana biodiverzity jsou pro mě klíčové. Tento postoj mě odlišuje od některých konkurentů a podtrhuje můj závazek k udržitelnosti a ochraně naší planety.
 

Jak vypadá celý proces výroby od začátku až do konce?

Prvním krokem je každodenní péče o zahradu a květiny, které v ní pěstuji. Následuje výběr květin, které jsou dále pečlivě vylisovány klasickým způsobem v knihách, aby si zachovaly svou barvu a formu. Suším pouze trávy které sbírám ve volné přírodě. Po sušení či lisování  květin následuje fáze designu, kde kombinuji různé materiály a květiny do unikátních výrobků. Každý produkt je navržen s cílem zdůraznit přirozenou krásu použitých materiálů a květin. Každý produkt vzniká ruční práci. Ať už se jedná o svíčky, šperky, nebo jiné dekorativní předměty, každý kus je sestaven s nejvyšší péčí a důrazem na detail. 

S jakými materiály nejraději pracujete a proč?


Přestože oceňuji vlastnosti přírodního vosku a šperkařské pryskyřice, mé skutečné nadšení plyne z práce s květinami. Ty nejsou pouze materiálem, ale hlavní inspirací a stěžejním prvkem mé tvorby. Květiny jsou v srdci každého mého výrobku, ať už se jedná o svíčky, šperky, či dekorace. Pro mě je nejdůležitější práce s květinami samotnými - jejich pěstování, výběr, příprava a vkládání do produktů. Tato práce je projevem mé lásky a úcty k přírodě, a její nekonečná rozmanitost je zdrojem stálé inspirace. Květiny jsou pro mě více než jen surovina, jsou symbolem krásy, proměny a rozmanitosti přírody, kterou Flamea oslavuje ve všem, co vytváří.

Jaká byla největší výzva, kterou jste museli překonat při budování Flamey a jakým způsobem jste ji zvládli?


"Největší výzvou v naší cestě se stalo stěhování do opuštěného statku a následná rekonstrukce domu a obnova zahrady. Proměna zanedbané půdy na úrodnou zahradu plnou květin byla práce, která si vyžádala nejen fyzické nasazení, ale také trpělivost a odhodlání. První rok našeho snažení byl obzvlášť náročný, kdy vlhkost v domě způsobila znehodnocení téměř všech mých pečlivě vylisovaných květin. Tato ztráta byla velkým zklamáním, ale nezlomila mě. S nadějí a novým elánem jsem na jaře začala znovu sbírat květiny, tentokrát již z částečně obnovené zahrady. I přes počáteční překážky a fyzickou náročnost práce na zahradě, kde jsem první tři roky trávila veškerý svůj čas a energii, bylo pro mě zásadní mít zahradu plnou vlastních květin. Tato zkušenost mi nejen pomohla vybudovat pevné základy pro naši značku Flamea, ale také posílila můj vztah k přírodě a udržitelnosti. Díky této výzvě jsem si vštípila hodnoty odolnosti, vytrvalosti a hlubokého respektu k životnímu prostředí, které se nyní odráží ve všem, co dělám a vytvářím pod značkou Flamea."

Jaké jsou vaše nejoblíbenější produkty ve vaší nabídce a proč si myslíte, že si zaslouží  pozornost od vašich zákazníků?


Mezi mé nejoblíbenější produkty bezesporu patří naše unikátní svíčky, které po dohoření procházejí fascinující transformací na lampion. Tato přeměna není jen o obyčejném přechodu z jedné formy využití do druhé - je to o vytváření neopakovatelné atmosféry a o udržitelnosti. Každá svíčka je pečlivě vytvořená tak, aby po dohoření nezůstala pouze prázdná nádoba, ale aby se stala krásným lampionem, který může sloužit jako dekorativní prvek po mnoho dalších let.
 

Dyzajn marketů se účastníte celkem pravidelně, co vás na akcích nejvíc baví, čím je vám účast přínosná?


Účast na Dyzajn marketech mi přináší skvělou rovnováhu k procesu výroby květinových svíček a květinových šperků, který pro mě představuje jakousi formu meditace. Zatímco práce na zahradě, ale i na svíčkách a špercích je klidná a soustředěná, trhy mi nabízí příležitost vymanit se z tohoto ticha a vychutnat si ruch a dynamiku, které s sebou přináší. Navíc, Dyzajn market je jedním z nejnavštěvovanějších trhů v republice, což mi umožňuje navázat osobní kontakt s širokou škálou zákazníků, sdílet s nimi příběhy za našimi produkty a získat bezprostřední zpětnou vazbu. Toto setkávání s lidmi, výměna názorů a prožitků, jakoby přidává další rozměr k mé práci a inspiruje mě k další tvorbě. 
 

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.