Dyzajn market Winter
30/11/2019—1/12/2019
10.00—19.00
Vaclav Havel Square, Prague 1

What is Dyzajn market?

The biggest and the most visited event in Bohemia where you can both see and buy original artwork and design pieces.

Entry is free and the site is accessible. A music programme is always part of the event, as well as creative activities and theatre shows for children.

Something new and original happens every time. Each edition has its own theme, like fashion shows, workshops for our grown-up visitors, exhibitions, music festivals or charity projects.

FB Event

We support creative work for 8 years already

We bring more than 180 designers

6 weekends in a year

Designers

 • POLAK

  Dvě holky z Brna, které rády užitkují netabulkové dřevo. Nejvíce u nás převažují šperky, ale baví nás i bytový design a doplňky k užitku. Na zimní Dyzajn připravujeme kolekci dřevěných prstenů a náramků. Chybět nebudou notesy a jiné drobnosti, ale také minilistické šperky, nové typy peněženek a vánočních ozdob a mnoho nových designů našich brožek.

 • Rozmar Kopecká

  Autorské knížky, panenky, sem tam nějaký medvěd, vlk či liška- to je Rozmar Kopecká.

 • ko-ra-le

  Originální české šperky propojující tradiční výrobu s inovativním a hravým designem. // Czech glass and wooden jewellery made from traditional materials in own original and playful designs.

 • TINTA

  I am a freelance illustrator and designer working with children's books, graphic an product designs - among many other things. My work primarily consists of digital paintings with lots of colors. I enjoy creating characters and aim for my work to be contemporary and fun and to appeal to both children and adults with my work. I make jewelry, notebooks, diaries and other products basing on my illustrations. I decided to go to an art school after high school graduation. So graphic designer is my department, I studied at Novus Art School in Budapest. After school I created online shops and started to sell my prints and jewelry in design markets and shops. Since then the business is constantly developing with new products and better solutions. I travel a lot, exhibit in international design markets and shows and ship my products to retail shops. TINTA: My husband, Lőrinc Varga and me met screenprinting in 2015 and we felt in love immediately. We found out, bags are perfect for what we want to achieve: create useful, durable and beautiful objects from good quality, natural materials. We are constantly learning and experimenting to make better and better TINTA bags for you. STAMPP is a jewellery company with a focus on playful and simple designs.

 • MagsBags.cz

  Malá rodinná firma zabývající se výrobou hlavně svačinových EKO kapes a ubrousků, lněnobavlněných obalů pro uchování chleba - chlebousků a chlebapes. Nabízíme i obědové tašky, obaly na knihy, šité odpadkové koše do auta a poslední loňskou novinkou jsou kapsy s nerezovými brčky nebo bambusovými brčky. Snažíme ze zpracovat co nejvíce materiálu, z odstřižků šijeme i klíčenky nebo kapesníkovníky. Poslední recy novinkou jsou podržkabely, tedy široká poutka, která drží smotaný kabel pohromadě.

 • Jana Krejčovská

  Bílý porcelán s černým autorským dekorem. Ručně malované kachle v kovových rámech.

Show all

Blog

Udržitelná móda pro každou situaci
05/11/2021

Udržitelná móda pro každou situaci

Oblečení značky DAYA není na českém designérském trhu žádným nováčkem. Daniela, která za tím vším stojí, říká, že zcela zásadní je komunikovat příběh, a to nejen příběh značky, jednotlivých výrobků, ale také použitých materiálů. A nejen proto se DAYA stále rozrůstá a z rodinného podniku se začíná měnit v malou firmu.

...
Fascinace 3D tiskem se začíná měnit v práci snů
05/11/2019

Fascinace 3D tiskem se začíná měnit v práci snů

Před dvěma lety dostala Bára svou první 3D tiskárnu. A protože nadšení, nápadů a podpory nejbližších má dostatek, rozhodla se jít s kůží na "trh" a teď stojí se svou značkou šperků 3dBara na úplném začátku. Chystá se na svůj první Dyzajn market a těší se reakce a zpětnou vazbu zákazníků.

...