aMaYa

16—17/3/2024 | Výstaviště Praha, Holešovice

"Když práce není protkaná láskou, je zbytečná.", Matka Tereza Za značkou se skrývá otevřená, hravá, život milující a pozitivní mysl designérky Míši Rázkové, která tvoří v srdci hlavního města dámské oblečení a doplňky. Kolekce aMaYa se zaměřuje na dámskou módu - topy, šaty, sukně, kalhoty, kabátky a doplňky ze zbytků použitých látek, které dokonale ladí přímo s výrobky (puzetkové náušnice, náhrdelníky, náramky, kabelky a tašky). Každý kousek zdobí 3 potahované knoflíčky, které reprezentují značku. Materiály jsou vybírány z lokální české a evropské produkce, pojící se s kvalitou a zdravotní nezávadností. U modelů je dbáno na vysokou propracovanost, aby svým majitelkám přinášely spokojenost a radost po dlouhá léta. --- "Unless your work is interwoven with love, it is useless.", Mother Teresa Behind the brand lies an open, playful, life-loving and positive mind of designer Míša Rázková, who creates women's clothing and accessories in the heart of the Czech capital. aMaYa collection focuses on women's fashion - tops, dresses, skirts, trousers, jackets and accessories made from the remnants of used fabrics, which perfectly match the products (earrings, necklaces, bracelets, handbags). Each piece is decorated with 3 coated buttons that represent the brand. Materials are selected from local Czech and European production, linked to quality and health safety. The models are created to a high level of sophistication so that they bring satisfaction and joy to their owners for many years.

https://www.amaya.cz

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.