CONTRACOR Clothing

18—19/5/2024 | Výstaviště Praha, Holešovice

Značka Contracor, nabízející již od roku 2019 zákazníkům originální, minimalistickou a přitom pohodlnou módu pro muže a ženy, se tento rok uchází o účast na Dyzajn marketu zcela novou kolekcí, kterou v premiéře představí právě návštěvníkům této pražské akce. Contracor aktuálně prochází transformací, spočívající v návratu ke kořenům. Značka, která vznikla se záměrem nabízet alternativu mainstreamového oblečení pro muže, rozšířila na základě poptávky svůj sortiment o kolekci pro ženy. Nyní se navrací ke svým počátkům a rozšiřuje nabídku o unikátní kolekci společenských, elegantních a přitom stále na nošení příjemných kousků pro muže. Saka a kalhoty z premiérové kolekce si můžete bez obav vzít na slavnostní večeři, stejně jako v nich zajít na běžný nákup. Barevnost zachovává minimalismus, který je značce vlastní, outfity se vyrábí primárně v černé, bílé a béžové. Lze je kombinovat i s neformálními kousky jako jsou džíny nebo jednobarevná trička. Samozřejmostí je i u této novinkové kolekce ruční výroba na Moravě. The Contracor brand, which has been offering customers original, minimalist yet comfortable fashion for men and women since XY, is applying to participate in the Dyzajn market this year with a completely new collection, which it will present for the premiere to the visitors of this Prague event. Contracor is currently undergoing a transformation to return to its roots. The brand, which was created with the intention of offering an alternative to mainstream clothing for men, expanded its range to include a women's collection based on demand. Now it returns to its beginnings and expands the offer with a unique collection of social, elegant and at the same time pleasant to wear pieces for men. You can wear jackets and trousers from the premiere collection to a gala dinner without any worries, just as you can go shopping in them. The colors preserve the minimalism that is characteristic of the brand, the outfits are produced primarily in black, white and beige. They can also be combined with informal pieces such as jeans or plain t-shirts. It goes without saying that this new collection is also handmade in Moravia.

https://www.contracor.cz

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.