Kaftanlicious

29—30/7/2023 | náměstí Václava Havla, Praha 1

Vítej v mém snu. Vedla k němu dlouhá cesta, na jejímž konci stojí dokonalý kousek do letního šatníku každé ženy. Jmenuji se Veronika a léta jsem pracovala jako letuška v Dubaji (@veronikaindubai). Neustálé cestování a balení se do jednoho příručního kufříku mi vnuklo myšlenku vytvořit to, co jsem marně všude sháněla. Do Dubaje létám stále – pro ty nejlepší látky, ze kterých pak v Ostravě tvoříme tzv. kaftany. Univerzální a neuvěřitelně pohodlné šaty, které se nemačkají. Jeden kousek oblečení, který zabere minimum místa a využiji ho v různých obměnách po celý den. Můj vysněný, luxusní, nadčasový letní kousek, takový, ve kterém se i Vy budete cítit jako bohyně. Veronika ~ zakladatelka Welcome to my dream. It was a long road leading to it, at the end of which is the perfect piece for every woman's summer wardrobe. I‘m Veronika and I used to work as a flight attendant in Dubai (@veronikaindubai) for years. Constant traveling and packing into one carry-on bag gave me the idea to create what I had been looking for everywhere since. I still fly to Dubai - looking for the best fabrics, from which we make our kaftans in Ostrava, Czech Republic - versatile and incredibly comfortable dresses. That one piece in your closet that takes up a minimum of space and you can use it in different variations throughout the day. My dreamy, luxurious, timeless summer piece, the one in which you will feel like a goddess. Veronika ~ the founder

https://www.kaftanlicious.com

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.