Nikola Zezulová

18—19/5/2024 | Výstaviště Praha, Holešovice

CZ Nikola Zezulová se zaměřuje na dámskou módu. Z jednotlivých módních kousků její značky vytvoříte outfit na každodenní nošení i výjimečnou událost. Ráda dává prostor individualitě tvaru a nadčasovosti svého designu do každého kousku, který vytvoří. Jede o hledání dokonalosti v každém vzoru, barvě, textuře a švu. Přesto je elegantní kombinace černé a bílé základním kamenem její práce. "Móda je barevnou hrou harmonie mezi funkčností a designem." AJ Nikola Zezulová specialises on women's fashion. She likes to put the individuality, form and timelessness of her design into each piece of her work. Every opportunity to create is taken up to the highest level in search of perfection in every pattern, colour, structure and stitch. Nevertheless the repeating pattern of black and white is the cornerstone of her style. "Fashion is a colourful play of harmony between functionality and design."

https://www.nikolazezulova.cz

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.