studio mōnstrō

9—10/12/2023 | Výstaviště Praha, Holešovice

Studio mōnstrō je multidisciplinární designové studio založené v roce 2022. Spojujeme tradiční umělecké přistupy s novými technologiemi a snažíme se, aby byl každý náš produkt samostatným uměleckým dílem s přidanou praktickou hodnotou. Pracujeme především s litým betonem, 3D tiskem a uměleckořemeslnými technikami jako je linoryt. Studio mōnstrō nabízí originální ručně vyráběné bytové doplňky, jako jsou popelníky, lampičky či nástěnné dekorace. Studio mōnstrō is a multidisciplinary design studio founded in 2022. In mōnstrō, we fuse together traditional artistic genres with innovative technologies. We aim to design every product as complex artistic object with additional practical purpose. We work mostly with moulded concrete, 3D print and traditional graphic techniques such as linocut. Studio mōnstrō offers original hand-crafted home accesories, such as ashtrays, lamps or wall decorations.

https://studiomonstro.eu

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.