Zuzi.Smi - upcyklované šperky

27—28/7/2024 | náměstí Václava Havla, Praha 1

Značka Zuzi.Smi upcyklací přetváří nepotřebné kapsle a tkaničky od bot na jedinečné šperky. Dávám důraz na redukci odpadů a pracuji pouze s kapslemi shromážděnými uživateli kávovarů, sama kávovar nemám. Designové zpracování vytváří z kapsle na jedno použití šperk na každý den a dává materiálům, které by jinak byly vyhozeny nový smysl a poslání.  Zuzi.Smi transforms by upcycling used capsules into unique jewelry. I focus on reducing waste and only work with capsules collected from coffee machine users, I do not have coffee machine myself. The design transforms the disposable capsule into a piece of jewelry for everyday use and gives materials that would otherwise be thrown away a new meaning and mission.

https://www.zuzismi.eu

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.