composites4you

composites4you
16/01/2023

Kdo za vaší značkou jmenovitě stojí? A kdy vaše značka vznikla? 


Jmenuji se Petra Lorenncová a před 7 lety jsem stála u založení firmy Composites for Czech s.r.o. zabývající se prodejem kompozitních materiálů.  Do nich patří i pryskyřice, která hraje v našem příběhu hlavní roli. S pryskyřicí jsem v kontaktu denně a vždy mě fascinovalo, co vše se díky ní dá vytvořit. Mezi naše zákazníky patří hlavně firmy z automobilového sektoru. I když mám svoji práci moc ráda, chybělo mi setkávat se s krásnými věcmi, kterým se naši zákazníci nevěnují. Když už jsem našla na trhu pěkný výrobek, zjistila jsem, že tvůrcem je někdo ze zahraničí. Na našem trhu jsou většinou výtvory bez dekorací. Proto jsem čím dál více přemýšlela o vlastní výrobě designových kousků a tím skvělého doplnění činnosti naší firmy.


Na jaře 2022 uzrál čas na realizaci. 😊 Říkala jsem si, že máme materiál ve skladech, šikovný tým, dost zkušeností, tak není na co čekat. Od dubna 2022 jsme se vrhli do příprav. Výrobu stále zastřešuje firma Composites for Czech s.r.o., ale výrobky jsme od podzimu zařadili pod vlastní značku Composites for You.


Kdy jste poprvé přišli do kontaktu s pryskyřicí a jak vás napadlo s ní začít pracovat? 


První kontakt s pryskyřicí byl pro mě již v dětství, otec se věnoval kanoistice a opravoval s ní lodě. To se však jednalo o polyesterovou pryskyřici. Na naše výrobky ale používáme pryskyřici epoxidovou, ta má lepší mechanické vlastnosti a také vyšší odolnost proti opotřebení. S tou jsem se dostala do kontaktu až později, když jsem začala pracovat v oboru. Jak jsem již zmínila, je úžasné sledovat, co se díky ní dá vyrobit. Necháváme tedy žít pryskyřici vlastním životem a díky tomu vznikají jedinečné epoxidové výrobky. 


Jaké byly vaše začátky, narazili jste při výrobě na nějaké překážky? 


Každé začátky jsou těžké a byly i pro nás, i když máme s materiálem několikaleté zkušenosti, díky jejímu prodeji. Jsme schopni řešit technologické problémy u zákazníků, ale samotnou výrobu doprovází řada věcí, které si musí každý vychytat sám. Ať už správné poměry dávkování, tak i důkladnou aplikaci, vhodnou teplotu, odpovídající nástroje, výběr dřeva a materiálů k jeho ošetření, přípravu forem. Samotným zalitím to nekončí, ale stejně důležité je i broušení a finální úprava. Vše je o detailech a pokud se jeden přehlédne, má to vliv na konečný vzhled výrobku. Na překážky jsme tedy narazili tam, kde bychom je vůbec nečekali. Jsem ale ráda, že se nám je podařilo odstranit a první výrobky mají již své spokojené majitele.


Co vám je inspirací pro kompozice, které vytváříte? 


Každé prkénko, stůl či dekorace vznikly díky krásnému prostředí, příjemné vzpomínce či fajn lidem. První naše prkénko bylo zdobeno mechem pro mého bratra ke svatbě, aby doplnilo jejich mechové hodiny. Další po návštěvě levandulového pole u Nezabudic, korálkové díky krásným korálkům české výroby, doutníkové jako dárek k narozeninám a modré pro pocit, že jsme u moře. Každé prkénko má nějaký příběh, vyrobili jsme kolem padesáti druhů, ale v základní edici jich najdete kolem dvaceti. Naše pařezy plněné pryskyřicí zase odráží lásku k lesu. Dřevěná srdíčka zdobila stoly na svatbě, zalité makronky putovaly na veletrh jako dekorace. Nádherné věci jsou všude kolem nás a v kombinaci s pryskyřicí si je můžeme uchovat napořád. Velkou inspirací je pro mě také dcera, která je díky svému uměleckému cítění kritik a rádce v jedné osobě. Největší problém pak máme s tím, že bychom si hotové výrobky nejraději nechávali. 😊

Jaký z vašich produktů je bestseller a proč? 


Nejvíce mají lidé zájem o prkénka, která se hodí k barvě jejich kuchyně. Oblíbené dárky jsou prkénka s kořením. Pak různé upomínkové zalité předměty jako jsou prstýnky, fotografie, mušle, kamínky…Na prkénka jsme sázeli, protože je to nejen krásný doplněk v kuchyni, praktický servírovací pomocník, ale také originální dárek.

 


Děláte i výrobky na zakázku, podle přání klienta? Pokud ano, co nejzajímavějšího jste kdy vyráběli? 


Ano, vyrábíme většinou na přání, jak jsem již zmínila. Z těch menších věcí jde hlavně o vzpomínky z cest. Oblibu má i zalévání dětských dudlíků či botiček, a také sportovních předmětů. Zájem je i o stoly, kde si zákazník vybere svoji dekoraci, kterou chce uvnitř mít. Ojedinělé bylo i použití knoflíků, protože i knoflíky se vyrábí z pryskyřice, takže se vlastně jednalo o pryskyřici v pryskyřici. Velmi se také líbí svatební doplňky jako jsou podvazky pro nevěsty nebo motýlky pro pány.
Jaké máte plány do budoucna, chystáte nějaké novinky? 
Plánů máme spoustu, ale jen omezený čas a kapacity. Proto bychom nyní chtěli ustálit základní edici, dostupnou na našem e-shopu, aby si každý mohl pořídit prkénko či jinou dekoraci. Dále zůstane výroba na zakázku podle přání a představ zákazníka. Novinkou v tomto roce je účast na Dyzajn marketu, kam se moc těšíme a spolupráce s několika kamennými obchůdky. Cením si také navázání spolupráce s resortem, kde Vám uspořádají nezapomenutelnou svatbu a jako dárek dostanete vzpomínku od nás. 


12. a 13. března vás návštěvníci mohou poprvé vidět na jarním Dyzajn market. . Proč jste se rozhodli přihlásit a co od účastni očekáváte? 


Koncept Dyzajn marketu znám už dlouho, protože ho sama pravidelně navštěvuji a moc se mi líbí atmosféra této akce. Proto byla volba jasná a jsem ráda, že jsme dostali příležitost a byli vybráni. Rádi bychom naši tvorbu představili více lidem a byli součástí tohoto projektu. Očekáváme hodně spokojených zákazníků, kteří si odnesou náš výrobek. 


Je něco na co jsem se nezeptala a měla jsem?


Ano, komu bych chtěla poděkovat. 😊
Svým kolegům, kteří do toho šli se mnou. Patří jim díky, ať už jsou do projektu aktivně zapojeni, nebo nás jen podporují.  Jsem ráda, že se mnou sdílí nadšení a radují se z každého dalšího hotového výtvoru. A snad je to i vidět, že každý kus je zhotoven nejen s pečlivostí, ale také s radostí a láskou. Za to jim všem moc děkuji.