Desi

Desi
05/10/2023

Kdo za vaši značkou stojí a kdy vaše značka vznikla?

Značku jsem založila já Michelle Leškovská ve spolupráci s Raj Kaur, dálitskou vdovou, která měla svou malou šicí dílnu u sebe doma mezitím co jsem žila o uličku dál ve městě Amritsár. Začaly jsme spolu šít před 2 lety ale značku jako takovou jsme uvedly na trh teprve minulý rok v roce 2022. 

Co předcházelo tomu, že jste se odstěhovala do Indie?

Po dvou letech, co jsem pracovala v Japonsku jsem se rozhodla, že bych si ráda vyzkoušela rozjet vlastní projekt. Byla jsem hodně naivní a bylo mi 23 let. Sbalila jsem věci a odstěhovala se do Indie s cílem založit školku pro děti, která dodnes existuje pod jménem Little Columbus School Amritsar. Už je to mezitim i malá škola pro děti do 4. třídy.

Co bylo impulsem k tomu, že začnete šít kimona, inspirovala jste se právě tradičními indickými oděvy? 

Co mě inspirovalo a co mě k tomu vedlo jsou dvě rozdílné věci. Předcházelo tomu to, že se mi rozbila vlastní dlouhá košile. Chtěla jsem si ji nechat opravit. Právě sousedka mi řekla, že o uličku dál žije švadlenka. Zastavila jsem se u ní a nejen že mi košili ušila, ale ušila jí uplně jinak, než jsem vlastně chtěla.  Říká: "Chci aby ti to vlálo, jako indická “dupatta.” (šátek, který nosí každá indická žena přes ramena). Bylo to krásné. Takhle jsme se seznámily. Ale stále se dlouho nic nedělo. Nápad ještě neexistoval. Chvíli po seznámení, jsem cestovala po Rádžastánu a tam to bylo. Ty látky a barvy mě neskutečně nadchly. O to víc, když jsem se dozvěděla, že většina látek v Indii se stále vyrábí tradičním modrotiskem! Indové nic jineho než bavlnu nenosí. Polyester je uplně tabu a lidé ním opovrhuji. Ty barvy a motivy mě tak dojaly, že jsem je chtěla vidět ideálně na velké ploše, chtěla jsem se do ní zabalit! A fakt, že spousta barev tvoří na přírodní bázi jako indigo, to byl moment, kdy jsem věděla, co je třeba udělat. V té době nešlo o značku, ale hlavně o mou lásku k motivům. Začala jsem s Raj Kaur šít hlavně pro sebe a nápad na vlastní značku se postupně začal rozvíjet.

Jaký je význam názvu vaší značky?

Název DesiFirangan je spojení dvou hindsých slov Desi = Místňák, slovo které reprezentuje právě Raj Kaur a Firangan = Cizinka, které reprezentuje mě, jako cizinku žijící v Indii. Kimona vznikají bez elektříny. Látky se tisknou modrotiskovou technikou v různých barvách, a šijeme je ručním strojem. Málo lidí ví, že modrotisk má svůj původ v této formě v Indii. Cílem proto je poukázat na historický význam naši práce. Já ale stále plavu v uměleckém aspektu designu. Pokud bych nešila kimona, asi bych si látky rámovala. 

Co bylo v začátcích nejtěžší, co vás třeba zaskočilo a jak jste takové situace řešila?

To co bylo v začátcích nejtěžší je stále tím nejtěžším. V Indii je náročné mít konsistentní procesy. Nejen Raj Kaur ale i jiné dílny se kterými teď spolupracujeme mají problém řídit se pravidly. Pokud bych chtěla ušít jednu věc 10x stejně, tak to prostě nikdy nebude stejné. Raj Kaur se se mnou často hádá, proč máme stále stejné rukávy. Několikrát se mi stalo, že jsme se na něčem dohodly a další den už to nejen že neplatilo, ale ušité bylo něco jiného. 

Jak vás přijala místní komunita, jak nahlíží na vaši tvorbu?

 Indická komunita je velmi pozitivní, konktrétně ta Pandžábská, ve které žiju. Na začátku DesiFirangan se mi smáli. “Vždyť ty vzory co zrovna šiješ jsou staromódní, to se lidem venku líbí jo?"

Jak se spolupracuje s indickými ženami, co jste se od nich naučila?

Indie je hodně rozmanitá a tak i jejich ženy. Práce s ženami je ale náročnější než s muži. O tom asi v jiném příběhu, ale Raj Kaur je příkladem užasného charakteru. Hodně se hádáme a každý měsíc se rozcházíme. Ale pak se udobříme. To udobřování už v Indii není tak běžné. Ale dle mého názoru bez hádek nové nápady nemůžou vzniknout, a proto je Raj Kaur velmi výjímečná a obě víme, že tyto hádky vlastně potřebujeme, abychom se mohly posouvat.

Jak často cestujete mezi Prahou a Indií?


Do letošního března jsem v Indii žila kontinuélně 7let. Návštěvy v ČR byly časté ale ne dlouhé. Letos to bylo poprvé, kdy mojí bází byla ČR. Do Indie se planuju vracet aspon 3x ročně, vždy minimálně na 5 týdnů. V Čechách medituju, je tu klid a prostředí, které umožňuje odpočinek.

Chystáte nějaké novinky?


Ano, kolekce pyžam je hotová, ale ještě nemáme nastavenou produkci jako takovou. Našim cílem je mít největší výběr pyžam v ČR do příštího roku. Chtěla bych, aby každý, kdo hledá barevné pyžamko, našel jedno u nás. Dále kabátky. Kabátky také ještě neumíme vyrábět a šit na pravidelné bázi. Jsme v tom jětě pomalí, ale příští rok planujeme produkci právě Kantha Kabátků. Kantha je ruční steh. Koneckonců celá látka je prošívaná ručně tisícemi stehy a to trvá. Musíme přijít na to, jak to urychlit.

Dyzajn marketu jste se již účastnila, s jakými pocity jste do toho poprvé šla, jak zákaznice reagovaly na váš příběh i produkt a co vám účast přináší?

Byla jsem hodně nepřipravená a víc než skeptická. Měla jsem 50 kimon a jinak jsem si nepřipravila nic. Byla jsem přesvědčená, že se líbit nebudou protože jsou hodně barevná. Po návratu z Indie jsem viděla v ulicích hodně černé barvy. Jenže opak byl pravdou. Dojalo mě to, ale nevěděla jsem co s tím. Začít se značkou jako takovou mě namotivoval právě Dyzajn market v září 2022. Reakce lidí byly dojemné. Letos v září jsem už byla lépe připravená. Navázala jsem krásné vztahy s lidmi, kterým se nejen kimona líbí, ale vidí v nich stejný umělěcký smysl a tradiční hodnoty jako my. 
 

 

---anna---

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.