kakawco

kakawco
07/02/2024

Kdo za vaší značkou stojí a kdy vznikla?

Jmenuji se Martina Matějíčková. V roce 2018 jsem propojila svou lásku ke kakau s lidskou empatií a založila Kakawco+. Kvalitní kakao si dovážíme z Peru a Kolumbie, a naši zaměstnanci s láskou balí v naší integrační balírně v Bratislavě.

Co vás přivedlo k dovážení kakaa z Latinské Ameriky k nám?

Důležitá je kvalita a chuť, která je úzce spojena s tím, kde je kakao pěstováno. Půda v Jižní Americe poskytuje mimořádně příznivé podmínky pro pěstování kakaovníku. Dalším motivujícím aspektem byla chuť pomoci farmářům živit se prodejem kakaa, aby se více nemuseli podílet na nelegálním obchodu s drogovými kartely.

Co bylo v začátcích vaší značky nejobtížnější, na jaké překážky jste se narazili?

Nejtěžší bylo sehnat kvalitní a spolehlivé dodavatele, protože jsou ze druhé strany světa, haha. To je také důvod, proč pravidelně osobně navštěvuji Kolumbii a Peru. Chci mít jistotu, že kakao má takovou kvalitu, jakou chceme garantovat našim zákazníkům. Kromě toho je proces kolem sociálního podniku na Slovensku složitou záležitostí, která vyžaduje hodně administrativy a trpělivosti. To nám na začátku dalo zabrat, ale jsme velmi rádi, že se nám podařilo tento krásný projekt zrealizovat, tak jak jsme si to na začátku představovali, a rádi bychom ho rozšířili i o českou pobočku.

Jste součástí součástí projektu Cacao for peace. Co přesně to znamená?

Program Kakao pro mír je výsledkem historické mírové dohody podepsané v listopadu 2016 mezi kolumbijskou vládou a levicovými povstalci známými jako FARC po 53 letech občanské války. Kolumbie prošla 53 lety násilí, a odborníci z Penn State pomáhají chudým farmářům přecházet od pěstování koky, suroviny pro výrobu kokainu, k pěstování kakaa, hlavní složce čokolády.

Který z vašich produktů je u zákazníků nejoblíbenější a proč?

Z kakaa je to určitě 70% kakaový prášku z regionu Caqueta v Kolumbii. Zákazníci si ho oblíbili nejen pro skvělou chuť, ale také pro jeho všestrannost. Lze z něj připravit horké kakao a čokoládu, ale také použít při vaření, nasypat si ho třeba do ranní kaše nebo do smoothie. A pokud bychom mluvili o něčem ideálním na chrupání, nejoblíbenější jsou Crunchy Cacao - kakaové fazolky v křupavé polevě. Jsou skvělým snackem i dárkem, který výborně chutná, ale také poskytuje potřebnou energii díky stimulující látce teobrominu a přírodnímu hořčíku.

Kakao se v poslední době těší velké oblibě a rozhodně ne jen u malých dětí. Proč tomu tak je?

Kakao kromě vynikající chuti nabízí také mnoho dalších benefitů, které ovlivňují naše zdraví, ale také duševní stav. To je v poslední době velkým lákadlem pro většinu milovníků kakaa. Dokonce i Mayové a Aztékové si tak cenili kakaa, že ho používali jako platidlo. Proto bylo jen otázkou času, kdy lidé znovu objeví tento starověký poklad, jehož benefity se s možností dovozu rozšiřují i na našem kontinentu. K tomu rozhodně přispívá i trend kakaových ceremonií, kde účastníci k připravenému kakaovému nápoji přidávají svůj vlastní záměr a tak si z toho okamžiku tvoří krásné chvíle lásky k sobě samým a sebapoznání.

Jaké účinky má kakao na náš organismus a náladu?

Kakao je vynikající superpotravina, která je plná hořčíku, zinku, vápníku, ale také vitamínů. Navíc má protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a podporuje tvorbu hormonů štěstí. Je velmi bohaté na antioxidanty, a tak pomáhá předcházet oxidaci a stárnutí buněk. Také harmonizuje metabolismus a reguluje krevní oběh. Takže pozitivních vlivů má několik, a jediný negativní je ten, že vám může dojít. :-)

V čem se liší vaše produkty od konkurenčních značek?

Naše kakao je zcela přírodní, není alkalizované ani odmaštěné, a tak si uchovává všechny živiny a vitamíny, o které běžně při alkalizaci a chemické úpravě přichází. To je asi nejvýraznější faktor, díky kterému se odlišujeme od konkurence.

Dyzajn marketu jste se již několikrát účastnili, co vám přináší, jaké jsou ohlasy vašich zákazníků na Kakawco?

Je to skvělá akce, kde se stále rádi setkáváme se všemi nadšenci kakaa. Těší nás, že se s nimi můžeme osobně setkat, prozradit něco například i ze zákulisí výroby našich produktů, ale také můžeme nechat ochutnat všechny naše dobrotky našim stálým, ale i novým kakao milovníkům. Myslím si, že osobní kontakt je právě to, co si zákazníci cení, a my stejně tak. Je přece o hodně osobnější, když si s vámi někdo o kakau popovídá, než když si tyto informace jen přečtete. Stejné to platí i o ochutnávce produktů.

Dyzajn newsletter

Do you like to go to Dyzajn market shopping, eating or simply enjoying the unique atmosphere? Don't want to miss the next one? Two weeks before the event, we will be happy to send you a reminder with the date, place of the event and news that awaits you, just fill in your e-mail address.

 

Don't worry, your email address is safe with us. Want to know more? You can find our personal data processing conditions here.