Módní přehlídky

Dominantou Dyzajn marketu Léto bude 14 módních přehlídek značek tvořících oblečení a doplňky. Designové kousky předvede 12 žen 4 generací, ve věku 17 až 72 let. Chceme ukázat, že na Dyzajn marketu pořídí oblečení i doplňky ženy různých věků i tvarů a tím prezentovat, že se u nás najdou nejen značky, které šijí kvalitně a originálně, ale zároveň i nositelnou módu. Módní přehlídky představí těchto 9 českých oděvních značek: Black Mountain, DAYA, Krapa, TATE, Fraise, Olestars by Kristina Petkovic, My Fleur, eh sisters a natyris. Prezentovat se budou ale i 2 návrhářky ze Slovenska: imani a RIVICA. Módní doplňky budou zastoupeny ručně tkanými šálami a kabelkami od značky anniné, šperky od ko-ra-le, batohy a taškami Jo.bag, které skvěle vyniknou na minimalistických oděvech Mikela da Luka doplněných obuví české značky Bohempia. Každý tvůrce představí 6 modelů.

1. blok 13.00–13.15

TATE
Značku TATE založila Kateřina Borková v roce 2008 a i dnes po 11 letech má pocit, že si stále hraje. Nové věci pod jejíma rukama vznikají nenásilně a vždy vyplynou tak nějak samy.
Kolekce, kterou vám představí, nese název „Blue season“. Proč modrá sezóna? Protože přichází léto, prázdniny a modrá symbolizuje moře a nebe. Přináší inspiraci a dává nám pocit svobody, který krásně vystihují lehounké šaty s modrobílým proužkem a přepásané páskem nebo šaty kimonového střihu volající po exotické dovolené. A protože modrá celkově uklidňuje a přináší úspěch při jednání, navrhla také šaty pro ty dámy, které i o prázdninách musí do kanceláře. V tomto případě lze zvolit atlasové šaty s koženkovým detailem a na chladnější rána ho doplnit ladícím kabátkem.
Sama autorka doufá, že lehkost, s níž tvoří, je na jejích modelech znát. Má radost, že stále více lidí hledá alternativnější způsob oblékání a zajímají se, kde věc, kterou nosí na sobě a která s nimi roky zůstává, vznikla a za jakých podmínek.

Fraise
Fraise je zde, aby vám ukázala, jak jste neobyčejné a krásné. V autorském ateliéru Fraise, který šije pro vás a přímo na vás již 8 let, ctí vaši individualitu a jedinečnost. „My se křivek nebojíme“ je heslo, které zastávají. Všechny modely návrhářky Kamily Jahodové myslí na ženskou linii, a to vám právě nyní ukáže její kolekce s názvem „Nové lásky“.
Fraise šije kalhoty, šaty, sukně, tuniky, sportovně elegantní halenky i saka. Na to všechno používá materiály špičkové kvality. Ve Fraise se nejen šije, ale i šitím žije. S každým oblečením si pohrají a utvoří z něj dokonalý kousek, který vynikne ve vašem šatníku i na vašem těle.
Na trh se Fraise dostala v roce 2011, kdy svým projektem originálních oděvů Fraise zaujala porotu soutěže Rozjezdy roku a umístila se na krásném 2. místě.
S kvalitním a pohodlným oblečením od Fraise rozhodně nezapadnete v davu, a to především díky jeho nápaditým střihům, vypracovaným detailům i extravaganci. Váš dobrý pocit začíná u Fraise.

Olestars by Kristina Petkovic
Kristina Petkovic začala svou značku budovat v roce 2010. Nyní má spoustu spokojených zákaznic, práce ji baví a naplňuje. Oblečení vzniká v menších limitovaných edicích. Obzvlášť si dávají záležet na výběru látek, protože jen z kvalitních materiálů může vzniknout výjimečný kousek, který zároveň něco vydrží.
Dnes vám představí kolekci „Euphoria“, pro níž, stejně jako pro všechny její ostatní modely, je typický moderní vzhled a nadčasovost. Kristina miluje černou, šedou a bílou barvu a je to znát i na jejích oděvech. Pro toto léto pro vás navíc připravila i hodně proužků a spoustu krásných zářivých barev, kterými vás určitě okouzlí.
Její oblečení je nejen krásné, ale i neuvěřitelně pohodlné. Při výrobě pomáhají i kamarádi ze Svazu paraplegiků, kteří na každý kousek pečlivě našívají cedulky Olestars, aby každý viděl, že nosíte originál.

KRAPA
KRAPA, je autorská módní značka Šárky Křapové, se kterou se na trhu můžete setkávat již déle než tři roky. Autorka tvoří originální, pohodlnou, trendy dámskou módu v limitovaných edicích s možností úpravy na zakázku. Klade důraz na kvalitní, převážně přírodní materiál a minimalistický střih. Její modely se vyznačují dobrou kombinovatelností, variabilitou, cítíte se v nich pohodlně, svobodně a přitom šik.
Nechte se unášet kolekcí „Freedom“, kterou autorka připravila speciálně pro letní Dyzajn market.

EH SISTERS
Eh sisters je česká značka originální módy plné barev, autorských ilustrací a designových střihů. Kolekce s názvem „Báječná dovolená“ je společným výtvorem sester Evy a Hanky. Původně absolventky technických oborů na ČVUT se před 5 lety rozhodly, že si splní sen a vrátí se k tomu, co je bavilo už od dětství. Evča navrhuje motivy na látky, Hanka z nich potom šije. 
Využívají buď metody sítotisku anebo digitálního tisku, který umožňuje celou barevnou škálu.
Motivy odrážejí reálné i abstraktní situace a dají se libovolně barevně kombinovat podle přání zákaznice či zákazníka. Každý tak může světu ukazovat přesně tu část osobnosti, na kterou má zrovna náladu.
Mezi speciality Eh sisters patří motivy na látky „na přání“.  Na svět tak přichází skutečně originální a nezaměnitelné látky a oděvy, ze kterých se ani nechcete vysvléct!

Jo. bag
Když se ruce řídí tím, co jim radí srdce, vznikají originální věci. V případě autorky Jarmily Mlčochové kabelky, tašky, batohy a doplňky převážně z přírodní kůže, které představí ve své kolekci s názvem „Síla jednoduchosti“. Autorka ale ráda tvoří i z jiných materiálů jako je pratelný papír nebo recyklovaný textil, a to i na přání zákazníka. Vše pod značkou Jo. bag – Jarmila original bag – ve svém brněnském ateliéru.
Jarmila miluje design, ráda se obklopuje hezkými věcmi a ještě raději tvoří, a to ji přivedlo k výrobě jejích jedinečných kabelek. Jak sama říká: „Pro sebe už má dostatek a tak je posílá do světa, aby dělaly radost i druhým!“

DAYA
Daya je značka, pod kterou před deseti lety začala tvořit návrhářka Daniela Ettlerová. Za deset let ušla značka i její tvůrkyně dlouhou cestu a dnes tvoří módu, která je barevná, pohodlná, láskyplná, poctivě zpracovaná a ohleduplná k naší planetě a našemu tělu. To vše vám představí v kolekci nazvané „Simply summer“.
První tričko a sukni ušila Daniela v šesté třídě. Zamilovala se do nůžek, materiálů, šicího stroje a rozhodla se být návrhářkou. Značka DAYA je jejím splněným snem. Je to značka snící o dokonalém světě plném lásky a pochopení. S touto myšlenkou šije v Březnici oblečení z certifikovaných přírodních materiálů vyrobených hlavně v České republice a střihy navrhuje tak, abyste je milovali alespoň celé jedno desetiletí.

2. blok 13.30–13.45

ko-ra-le
Ko-ra-le jsou česká značka s devítiletou historií. Za značkou stojí manželé Marie s Vojtou, kteří vám ve spolupráci s řadou českých řemeslníků a dodavatelů přinášejí ručně vyráběné náhrdelníky dle svých vlastních originálních návrhů. Kolekce „NEON“ vznikla ve spolupráci se skláři z Jizerských hor, v jejichž šikovných rukách dostávají autorské nápady manželů Poláčkových svůj tvar.
Při výrobě a distribuci berou autoři vždy ohledy na životní prostředí a snaží se nezatěžovat planetu nadměrným odpadem. Všechny obaly mají recyklovatelné a při dopravě využívají služby s nižší uhlíkovou stopou.
Pravidelně také podporují neziskové organizace formou speciálních kolekcí či finančních výtěžků z prodeje šperků. Část náhrdelníků také nechávají kompletovat v chráněných dílnách na Vysočině.

RIVICA
„RIVICA design by Ivica“. Ivica Rozehnal miluje módu, estetiku a ruční řemeslo. Vystudovala matematiku a biologii na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovy v Bratislavě, kde poté zůstala žít i pracovat. Prošla různými zaměstnáními až do roku 2017, kdy se rozhodla, že si chce vyzkoušet a splnit svůj dívčí sen. Sen o kreativitě, o originalitě, o nadšených ženách nosících její sukně a doplňky, sen o nekompromisním krejčířském zpracování, o nápaditých barvách a střizích s využitím kvalitních materiálů. A sny se mají plnit, proto vám představí svou kolekci s názvem „INFUSION“ určenou pro moderní a sebevědomou ženu, která chce vyniknout, chce být originální a při všech svých každodenních povinnostech chce být zároveň elegantní a ženská.

anniné
Anna Batistová pracuje pod značkou anniné jako nezávislá tkadlena. Pro své výrobky vybírá udržitelně získané příze z přírodních vláken, především od evropských a ověřených mimoevropských dodavatelů, někdy barvené nezávislými barvířkami, některé barví sama. Občas se jí podaří získat ručně pranou a předenou přízi od chovatelů ovcí z České republiky, jindy upcykluje tkaním použitý textil. Vyrábí šály a plédy. Každý je jiný, ale jedno mají společné. Svou majitelku nebo majitele by měly na první pohled zaujmout a následně je hřát a dělat jim radost spoustu let při každém nošení.
Představí svou kolekci „3 jara“, jejíž název vyjadřuje jednak autorčin názor, že každý věk člověka je vlastně jarem a není třeba mluvit o nějakém podzimu života. Souzní tak s konceptem modelek 4 generací a zároveň odkazuje, že Anniny šály a plédy nejsou jen na zimu, ale přizpůsobuje je pro celoroční nošení.

Black Mountain
Liberecká značka Black Mountain vznikla před již bezmála osmi lety a stojí za ní návrhářka Lucie Erin Laštůvková. Lucka vystudovala Návrhářství a modelářství oděvů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí, vlastní firmu ale založila až několik let poté. Autorka miluje práci s látkami, miluje barvy, miluje tvořit. V dílnách pod Ještědem vznikají ikonické balónové i kolové sukně, šaty, mikiny, bundičky i trička.
Představí kolekci s názvem „Tricolor“ – pohodlné oblečení pro běžné nošení, které má ale něco navíc. Drobný detail, zdobení nebo vzor, který zaujme.

My Fleur
My Fleur vzniklo z čisté potřeby tvořit. Tvořit funkční a krásné věci, které jsou z kvalitních materiálů. Za značkou My Fleur stojí autorka Marcela Rytychová, která se hodně zajímá, odkud jsou látky, ze kterých šije a dává přednost hlavně těm vyrobeným v České republice a v Evropě. Na to myslela i při přípravě nové letní kolekce „Pure“ ušité z části z bambusového úpletu, který je na léto velice příjemný a lehký a z části z bavlněných materiálů. Všechny modely spojuje lehkost, jemnost a pohodlí. Kolekci autorka propojila i barevně, do modro-bílo-hořčicové. Mezi modely najdete troje košilové šaty, každé trochu jiné s vypracovanými detaily a troje letní šaty právě z bambusové viskózy vyrobené v České republice.

natyris
Značka natyris to je nespoutané tvůrčí duo Luisa & Kristýna Kolářovy, máma & dcera. Na počátcích natyris stál pocit mladé holky, že nemá co na sebe, tehdy chyběla Kristýně v šatníku žlutá sukně a tak si jednu ušila. Ke žluté sukni přibyly postupně sukýnky ve všech barvách duhy, trička, kalhoty i šaty. Natyris baví vše veselé, hravé a pohodlné. Vizí natyris je moment, kdy po naší planetě chodí víc lidí v pohodlném padnoucím oblečení hrajícím barvami, protože pak bude svět o něco veselejší místo. Natyris věří, že když se člověk cítí pohodlně v tom, co nosí, mnohem lépe zvládá každodenní stres a je pak o moc milejší na lidi kolem sebe. Jakkoliv to možná zní naivně, chce Natyris stát na začátku téhle spirály a tuto radost šířit mezi co nejvíce lidí. To vše všily i do své kolekce „Summer breeze“, své přání, aby se ženy cítily dobře v oblečení, které nosí, a zářily na kilometry daleko.

IMANI
IMANI je slovenská značka hlásící se k trendu slow fashion. Designérkou značky je Nika Macinská, která je odhodlaná nepřinášet na trh jen další kusy oblečení, ale jedinečný oděv s hlubším smyslem. I proto je IMANI móda s poselstvím.
Představí kolekci s názvem „Menej je viac“. Navenek vidíte jednoduché linie střihů, které padnou ženám s různými typy postav. Minimalistický design šatů a tunik je podtrhnutý samotnými motivy převážně v luxusní zlaté barvě. Každou sezónu ale autorka navrhne i několik kousků v limitované barevné kolekci.
To hlavní je však očím pozorovatele zvenku neviditelné. Je to poselství, které móda IMANI přináší každé ženě, co si jej obleče. Jak říká autorka: „Uvnitř každého kousku je ukryté jediné slovo, které hovoří o hodnotě nové majitelky oblečení IMANI. Pozná jej jen ona. Ale už i to stačí na to, aby se cítila lépe, plná energie a dávala tuto energii v podobě lásky i lidem okolo sebe.“


Šaty modelek pro přehlídky doplňků navrhne speciálně pro letní Dyzajn market Michaela Tlustá tvořící pod značkou Mikela da Luka.
Modely doplnění konopnýmé tenisky od české značky Bohempia, kterou v roce 2015 založil Tomáš Rohal.


O účesy našich modelek se postarají šikovné ruce kadeřníků z Misha/ hair studio®, uměleckého salónu, kde svá díla tvoří jedna z nejlepších českých kadeřnic Misha Čadková spolu se svým týmem. Misha je majitelkou mnoha mezinárodních ocenění. Ona i její tým dokážou tvořit perfektní účesy a dělat ženy krásnějšími hlavně díky lásce a oddanosti ke své práci, vlasům a módě. V salónu vyznávají raw beauty – čistou a přirozenou krásu, která dokáže podtrhnout osobnost člověka. Jak sama majitelka Misha/ hair studia říká: „Zajímají nás příběhy, do kterých jsme vetkli naše pojetí krásy, designu a umění. Příběhy, ze kterých čerpáme inspiraci. Ale i příběhy, které nás nenechají jen nečinně přihlížet a probudí v nás touhu zapojit se a pomáhat.“

Líčení zajistí nezávislé kosmetické poradkyně z Mary Kay. Společnost Mary Kay, která byla založena v roce 1963 v Dallasu paní Mary Kay Ash, není jen výrobcem kvalitní kosmetiky podtrhující ženskou krásu, ale také pomáhá ženám k emancipaci a převzetí kontroly nad vlastní budoucností. V současné době působí Mary Kay ve více než 35 zemích světa, kde obohacuje životy žen, dodává jim sílu a mění svět podnikání.